Дагни Валборг Карлсон (мом. Ериксон; 8 мај 191224 март 2022) е шведска стогодишна блогерка. [1] Карлсон, која на својот блог себеси се нарекува Бојан, на млада возраст почнала да работи како шивачка во фабрика. [2] Подоцна студирала на текстилен институт во Норшепинг. [3] На 99-годишна возраст отишла на час по компјутери за да дознае повеќе за тоа, а на 100-годишна возраст станала позната во медиумите по нејзината висока возраст и нејзиното блогирање. [4] На прашањето за тоа што е долг живот, таа одговорила на добрите гени и љубопитноста. [5] Дагни Карлсон била работен лидер во фабрика за корсети во Сандбиберг, а последните петнаесет години од нејзиниот работен век работела во Шведската агенција за социјално осигурување . [6] [7]

Таа учествувала во неколку телевизиски емисии како TV4 "Nyhetsmorgon s, СВТ е Fraga doktorn, Gomorron Sverige и документарна серија СВТ Det är кни SA dumt att BLI gammal. Таа, исто така, била гостин во нордиското ток-шоу Скавлан на 4 март 2016 година [8] како и во шоуто за игра Bingoloto на ТВ4. [9] Во 2013 година, на 101-годишна возраст, Дагни Карлсон имала мала улога во филмот Стогодишниот старец кој се искачи од прозорецот и исчезна, во кој глумела една постара жена која се преселила во напуштениот протагонист на 100 години. соба во пензионерскиот дом. [10] Во декември 2017 година, таа презентирала епизода од радио шоуто Vinter i P1 на Sveriges Radio . [2] Карлсон го поддржа движењето И јас . [11]

Дагни Карлсон била во брак со Рагнар Норлинг (1909–1958) помеѓу 1942 и 1951 година. [12] Таа потоа била во брак со Хари Карлсон (1913-2004) од 1951 година до неговата смрт од рак во 2004 година. [13]

Наводи уреди

 1. „Sveriges äldsta bloggare firar 105“. Sydsvenskan. Архивирано од изворникот на 2 September 2019. Посетено на 8 May 2017. Retrieved 25 December 2019
 2. 2,0 2,1 „Dagny Carlsson om döde maken Harry: "Han dansade som en gud". MåBra. 27 December 2017. Посетено на 25 December 2019.
 3. „102 år och egen blogg“. Архивирано од изворникот на 10 February 2018. Посетено на 8 May 2017.
 4. Welle (www.dw.com), Deutsche. „106-year-old blogger in Sweden | DW | 09.05.2018“. Посетено на 25 December 2019.
 5. „Nyfikenhet ger dig ett långt liv“. Архивирано од изворникот на 1 October 2017. Посетено на 8 May 2017.
 6. Wikholm, Icakuriren | Ingela. „Dagny Carlsson fyller 105 år – här är hennes liv i bilder“. Icakuriren. Архивирано од изворникот на 5 July 2018. Посетено на 25 December 2019.
 7. „Dagny Carlsson: Life Begins at 100“. AlJazeera. Посетено на 25 December 2019.
 8. Persson, Christin. „Dagny om Rebecca & Fiona: "Inte bara bompa-bompa". Sveriges Television. Архивирано од изворникот на 30 May 2016. Посетено на 8 May 2017.
 9. „Avsnitt 50.20 – BingoLottoWiki“. bingolottowiki.se. Архивирано од изворникот на 1 December 2017. Посетено на 8 May 2017.
 10. „Se 104-åriga Dagny Carlssons känga till filmen "Hundraettåringen". Архивирано од изворникот на 26 January 2017. Посетено на 8 May 2017.
 11. „Sweden's 105-year-old blogger supports Me Too campaign“. The Local. 1 November 2017. Посетено на 25 December 2019.
 12. Carlsson, Dagny; Bjurberg, Helen (26 October 2016). Livet enligt Dagny: I huvudet på en 104-åring. Bokförlaget Forum. ISBN 9789137149462. Посетено на 25 December 2019 – преку Google Books.
 13. „Dagny Carlsson fyller 106 år: "Jag har inte en krämpa". allas.se. 4 May 2018. Посетено на 25 December 2019.

Надворешни врски уреди