Гурија
გურიის მხარე
Guriis Mkhare
Georgia Guria map.png
Положбата во Грузија
 
Главен град Озургети
Регионален ISO 3166 код GE-GU
Дистрикти 3
Површина 2,033 km²
Население 113,350 (2014)
 
Guriahistorical.jpg
Историскиот регион Гурија во Грузија

Гурија (груз -გურია) е регион (mkhare) во Грузија, во западниот дел на земјата, се граничи со Црно Море. Регионот има вкупно население од113,350 (2014)[1] и Озургети е регионален главен град.

НаводиУреди

  1. „მოსახლეობის საყოველთაო აღწერა 2014“. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური. ნოემბერი 2014. Посетено на 26 ივლისი 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)