Губејќи ја Земјата

Губејќи ја Земјата: Неодамнешна историја (изворно: Losing Earth: A Recent History; објавена како „Губејќи ја Земјата: Декадата што можевме да ги запреме климатските промени“ на пазарите во Обединетото Кралство и Комонвелтот) ― книга напишана од Натејниел Рич од 2019 година. Книгата зборува за постоењето на научни докази за глобалното затоплување со децении, додека било политички негирано, и евентуалната штета што ќе настане како резултат.[1][2][3]

Губејќи ја Земјата: Климатска историја
АвторНатејниел Рич
ЗемјаСоединетите Држави
Јазиканглиски
ЖанрНефантастика
ИздавачMCD/Farrar
Издадена
9 април 2019
Страници224
ISBN978-0-374-19133-7

Приказната прво била објавена во списаниетоThe New York Times Magazine, а подоцна била проширена. По објавувањето на статијата, било објавено дека приказната е во фаза на развој, за да се претвори во докусерии што ќе бидат дистрибуирани на Apple TV+.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Lanchester, John (12 април 2019). „Two New Books Dramatically Capture the Climate Change Crisis“. The New York Times Book Review. Посетено на 2 мај 2021.
  2. „Losing Earth: A Climate History“. Kirkus Reviews. 13 јануари 2019. Посетено на 2 мај 2021.
  3. Frank, Adam (25 март 2019). „New Climate Books Stress We Are Already Far Down The Road To A Different Earth“. National Public Radio. Посетено на 2 мај 2021.
  4. Andreeva, Nellie; Petski, Denise (21 август 2018). „Apple Lands TV Rights To Nathaniel Rich's 'Losing Earth' Climate Change Article For Series Produced By Anonymous Content“. Deadline Hollywood. Посетено на 2 мај 2021.