Глорија (филм од 2013)

Глорија (шпански: Gloria) - филм на чилеанскиот режисер Себастијан Лелио од 2013 година. Главата улога ја игра Паулина Гарсија. Филмот ја освоил наградата „Сребрена мечка“ на Берлинскиот филмски фестивал.

СинопсисУреди

Филмот ја прикажува приказната на една разведена жена на возраст од 58 години (ја игра Гарсија), која е во потрага по романса и љубов.[1]

НаводиУреди

  1. Ѓорѓи Јаневски, „Фантастична жена“, Економија и бизнис, година 20, број 241, јули/август 2018, стр. 106.