Глендејл (Аризона)


Глендејл(англиски: Glendale) е четврт град по големина во сојузната држава Аризона. Според пописот од 2006 година, градот има популација од 246,531 жител.

Глендејл
Glendale
Салата на универзитетот на Глендејл
Салата на универзитетот на Глендејл
Салата на универзитетот на Глендејл
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Глендејл
  Glendale
Повикувачки број 623
Официјална страница www.glendaleaz.com/
Управа
Земја САД
Географија
Површина 144,4 км²
Население
Население 246.531 (2006)

Поврзано Уреди