Вагенинген (холандски изговор: [ˈʋaːɣənɪŋə(n)]  ( слушни)) е општина и историски град во централниот дел на Холандија, во покраината Хелдерланд. Градот е познато по Универзитетот Вагенинген, во кој се специјализираат животни науки. Општината имала население од 38,405 во 2017, од кои повеќе илјади се студенти од над 150 земји.

Вагенинген
општина
Поглед на Вагенинген
Знаме на ВагенингенГрб на Вагенинген
Гесло: Градот на животни науки
Нагласена позиција на Вагенинген во општинската мапа на Гелдерланд
Локација во Гелдерланд
ЗемјаХоландија
ПокраинаГелдерланд
Градски права12 јуни 1263 година
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоналачникХерт ван Румунд (ПвДА)
Површина[2]
 • Вкупна32,36 км2 (1,249 ми2)
 • Земјишна30,49 км2 (1,177 ми2)
 • Вода1,87 км2 (72 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000090000009 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно38.405
 • Густина1.260/км2 (3,300/ми2)
ДемонимВагенингер
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.6700–6709
Повик. бр.0317
Мреж. местоwageningen.nl

Географија

уреди

Вагенинген се наоѓа на северниот брег на холандскиот дел од Долна Рајна) дел од долината Гелдерсе (Холандија: Гелдерел Валеј) и Велув, од кои југозападниот дел ридот се нарекува "Wageningse Berg".До Вагенинген може да се стигне со автомобил од автопатите A12 преку N781, A15 преку N233 и N225 и A50 преку N225 и од железничката станица Ede-Wageningen преку 20-минутен возен автобус до централниот терминал на Вагенинген (види подолу).[5],[6]

Наводи

уреди
  1. „Градоначалник Херт ван Румунд“ [Mayor Geert van Rumund] (холандски). ОПштина Вагенинген. Архивирано од изворникот на 27 July 2014. Посетено на 21 July 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 6701CZ“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 21 July 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Wageningen in Gelderland, The Netherlands“. maps.google.nl. Посетено на 28 November 2012.
  6. „Wageningen“. OpenStreetMap.org. Посетено на 28 November 2012.