Гардно (полски: Gardno, германски: - Garder See) — езеро во Поморското Војводство на Словињското крајбрежје. Површината на езерото изнесува 24,7 км, максималната длабочина е до 2,6 метри. Езерото е долго 6,8 км и широко 4,7 км. Езерото Гардно е осмо езеро по големина во Полска. Преку езерото Гардно поминува реката Лупава. Гардно е дел од Словињскиот национален парк.

Гардно
ПодрачјеСловињски езера
Координати54°39′14″N 17°06′44″E / 54.65389° СГШ; 17.11222° ИГД / 54.65389; 17.11222
Сливни земјиPoland
Најг. должина6,8 км км
Најг. ширина4,7 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
24,69 км2 км2
Најг. длабочина2,6 м м

Езеро Гардно во минатото било залив на Балтичкото Море, но со текот на времето потполно се одвоило од него.

На езерото е развиено едриличарството и веслањето. На езерото е равиен и риболовот поради големиот рибен фонд. Во околината се наоѓаат хотели.

Гардно е поврзано преку канал со Лебското езеро

Надворешни врски

уреди