Гамприн

општина во Лихтенштајн

Гамприн (германски: Gamprin) — општина во Лихтенштајн со 1.524 жители.

Гамприн
Gamprin
Црквата „Св. Марија“ во Бендерн
Црквата „Св. Марија“ во Бендерн
Знаме на ГампринГрб на Гамприн
Гамприн и неговата ексклава во Лихтенштајн
Гамприн и неговата ексклава во Лихтенштајн
Координати: 47°13′N 9°30′E / 47.217° СГШ; 9.500° ИГД / 47.217; 9.500
Држава Лихтенштајн
СелаБендерн
Површина
 • Вкупна6,1 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000472000000472 м
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно1,657
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9487
Повик. бр.7009
ISO 3166LI-03
Мреж. местоwww.gamprin.li

Преглед уреди

Го поседува Бендерн кој се брои помеѓу најисториските места во Лихтенштајн. Витезите положувале заклетва пред принцот во Бендерн во 1699 година. Општината Бендерн имала религиска значење до XV век. Имале црква посветена на Света Богородица, која била изградена во 1481 година, но темелите потекнуваат од 1045 година. Општината го посетува Лихтенштајнскиот институт и ЛГТ Груп.

Познати жители уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди