Галерија Мартиноски

Галеријата Мартиноски се наоѓа во Крушево, Македонија. Самата галерија има создадено огромен број творби што се наоѓаат во многубројни јавни и приватни колекции. Таа била основана во 1968 година. Таа содржи неколку десетици творби (масла, темпери, цртежи, графики) од неколку периоди во творештвото на уметникот Никола Мартиноски, почнувајќи од 1928 година наваму.[1]

Галерија Мартиноски
Општи податоци
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Завршена1968

НаводиУреди

  1. „www.visitkrusevo.com.mk“. Архивирано од изворникот на 2010-07-23. Посетено на 2021-08-11.