Војна на ѕвездите: Последниот џедај

Војна на ѕвездите: последниот џедај (Оригинален наслов: Star Wars: The Last Jedi) е американски научно-фантастичен филм од 2017 година и осмата епизода од филмската серија на "Војна на ѕвездите". Режисерот беше Риан Џонсон, кој исто така го напиша сценариото. Филмот беше продуциран од Кетлин Кенеди и Рам Бергман. Ј. Џ. Абрамс, кој го режираше претходниот филм, остана како извршен продуцент.

Војна на ѕвездите: последниот једи

Филмот веднаш ја продолжува приказната за претходникот Star Wars: The Awakening of Power (2015), кој се наоѓа 30 години по шестата епизода Враќање на једите (1983). Фокусот е ставен на приказната за Реј и нејзиното откривање на прогонетиот једистички господар Лук Скајвалкер, како и тековната војна меѓу отпорот предводен од генералот Леја Органа и Првиот заповед.

Светската премиера се одржа на 9 декември 2017 година во аудиториумот за светилиште во Лос Анџелес, европска премиера на 12 декември 2017 година во Royal Albert Hall во Лондон. Во францускиот и италијанскиот дел од Швајцарија беше театарско издание на 13 декември, во Германија и во Швајцарија на 14 декември 2017 година. Меѓународната театарска претстава беше дадена на 15 декември 2017 година.

Алтернативно, филмот е исто така познат под името Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi. Бројот на епизодата е, како и кај сите претходни епизоди, повикан во текстот што се лизгал на почетокот на филмот. Сепак, тој беше продаден исклучиво без број на епизода.

Содржина уреди

По системот Хосниа, а со тоа и штабот на Новата Република, Галактичкиот Сенат и нивната ѕвезда, уништен е од базата на Старкилера, Првиот поредок ќе ја уништи последната основа на отпорот на Д'Кар. За време на вселенската битка, сепак, пилотот на отпорот Пое Дамерон и малата флота успеваат да уништат линеен брод со бомби. Ова резултира со значителни лични загуби на отпор, останатата флота бега со помош на скок на хиперпросторот.

 
Марк Хамил (Лук Скајвалкер)

Во меѓувреме, Реј се обидува да го убеди Ацх-То да се премести самонаметниот егзил Лук Скајвалкер да се приклучи на отпорот. Лук го одбива барањето на Реј за завршување на обуката на Кајло Рен со Џедај поради неговиот неуспех. Реј очајно се обидува да го предаде мајсторот на једи. Во Милениумскиот сокол, Лук се сретнува со R2-D2, кој покажува дека неговата сестра Леја некогаш плачела за помош на Оби-Ван Кеноби, при што Лук одлучил да го обучи Реј.

Во меѓувреме, Кајло Рен стои на врвот на мега-класа Стар супермен расипаност до Врховниот водач Сноук. Сноук се сомнева во неговите способности поради поразот на Кајло против Реј на базата на Старкилер. Во меѓувреме, Реј и Кајло, иако физички оддалечени еден од друг, развиваат ментална врска преку која можат да комуницираат.

Флотата на отпорот е откриена повторно по скокот на хиперпросторот на Првиот заповед. Мостот на командниот брод Раддус е силно оштетен во напад во кој сите високи водачи умираат. Само Леја може да ја искористи моќта назад во бродот, но сега е во кома. Нејзиниот пост го зема вицеадмиралот Холдо, кој сака да остане надвор од доминацијата на првобитната превласт. Нов скок во хиперпросторот не е корисно поради ограничените резерви на гориво, како прва цел може да се најдат на бродот дури и за време на скок. Така што тие сè уште можат да се извлечат, да биде Фин, работник одржување Роуз - чија сестра починале на воен брод во нападот - и BB-8, испратени од страна на деградирани По кој се сомнева Холдос вештини на тајна мисија. Тие треба да го деактивираат насочувачот на бродот Снокес, кој е одговорен за локацијата на возниот парк. По добиената информација од Маз Каната, тие треба да се најдст на струјното господар код во играта обложување Град Пеење Залив која е тивко да им даде пристап во Сноукс бродот. По Фин и Роуз, сепак уапсен на Пеење Залив од страна на локалната полиција, откри "ДЈ" кој седи со нив во една клетка, како и за разбивање на кодот, и три бегство заедно со ББ-8 од планетата.

Во меѓувреме, Реј продолжува да се навикнува на Силите. Бендот за моќ помеѓу Кајло Рен и Реј станува се посилена и таа и 'кажува дека Лук го предал и тогаш сакал да го убие. Лук, од друга страна, открива дека ја почувствува темната страна на Кајло, по што Кајло го нападнал и ја уништил академијата Једи и голем дел од неговите ученици. Реј го уверува Лук дека сè уште се чувствува добро во Кајло. Сепак, таа не успеа да го убеди Лук да се врати, оставајќи ја сама со надеж дека ќе го претвори Кајло на подобро.

По Реј на првиот заповед, Кајло ја доведува до Врховниот водач Сноук. Тој го прашува Кајло да ја убие Реј, за да ја зајакне темната страна во него, но потоа го уби Сноук. Тој и Реј потоа го порази личниот претовар на Сноук. Фин, се зголеми и BB-8 успеа во исто време да се добие со помош на "DJ" на ѕвездата уништувач на Сноук. Само пред тие да успеат да го исчистите Пронаоѓач насока, но тие ќе бидат заробени, а не само од страна на промена страна од "ДЈ". По оттогаш поведе бунт со цел да се донесе во краток прозорецот на време, што би резултирало по надежта за деактивирање на ДФ вселенското летало на безбедно место. Овој бунт е завршена со поддршка на повторно разбудената Леја. По дознава дека Холдо, спротивно на очекувањата, имаше план во ракавот, односно да се донесе борци на отпорот на помали товарни бродови на минерални планета Цраит каде се наоѓа поранешниот бунтовнички збогатена база. Од таму, треба да се вика за помош, додека првиот заповед, на предводник на бунтовниците продолжат да го следат, треба да летаат минатото на планетата без реализација на тоа дека екипажот веќе не беше на одборот. Но, овој план не успее, како "ДЈ" сега има продадено од првиот заповед на информациите дека бунтовниците се населат во мали транспортни бродови.

Реј, цврсто уверена дека Кајло ќе ѝ се придружи откако ќе го убие Сноук, во меѓувреме сфати дека тоа не е случај. Тој се обидува, очигледно очајни, да ја убеди Реј да му се придружи. Во подоцнежниот двобој за поранешниот светски меч Анакин Скајвалкер го раскинува ова.

Отпорот на Првиот заповед повторно страда од тешки загуби. Холдо потоа решава да го претвори Раддус, на кој таа е оставена сама на себе, и го удри бродот со скокот на хиперпросторот во надмоќноста, кој е сериозно оштетен и уништен заедно со сите ѕвездички уништувачи во пристапната лента. На расколот надмоќ, Фин сега успева да го победат Капетан Пхазма во вооружени двобој, кој се чини дека ги доведе до смрт. Заедно со Роуз и ББ-8 тие избегаат со шатл и го следат отпорот кон Крете. Реј, исто така, избегала од бродот во спасувачка куќа. Како резултат на тоа, Кајло Рен го назначи себеси новиот Врховен водач и им нареди на останатите војници од Првиот заповед да го нападнат Крејт.

Во битката, отпорот е јасно инфериорен и се чини дека веќе е претепан. Фине се обидува да ја претвори плимата во самоубиствена мисија со својот планер, но Роуз намерно го турка во последната секунда, сериозно се повредува. На изненадување на сите, Лук се појавува во основата и се соочува со Кајло на бојното поле. Тој најавува дека нема да биде последен од Једите. По Кајло, очигледно бесен со неговиот светол меч, фатален, открива дека Лук е сè уште на Ацх-То и се појавил само како проекција на моќ на Крејт. Преку оваа акција, тој му дава на отпорот доволно време да избега со помош на Реј, Чубка и R2-D2 кои пристигнуваат во Милениумските соколи. Планот е речиси неуспешен, бидејќи тунелот за бегство е блокиран од камења, кои сепак, се расчистуваат од Реј со помош на моќ. Лук, многу ослабен од напорот, умира и станува еден со моќта. Леја ги уверува неколкуте десетици преостанати членови на отпорот дека бунтот има се за да ја шири искрата на надеж и да воскресне. Леја и Реј се чувствуваат преку моќта што Лук умрел.

Во Канто Бихт, во меѓувреме, стабилно момче кое им помогнало на Роуз и Финец да избегаат и кои го носат својот прстен со знакот на отпорот, легендите и приказните за мајсторот на Једиците, Лук Скајвалкер, слуша пред да удира на метла со сила надевајќи се на ѕвездите, каде што открива вселенски брод кој само скока во хиперпросторот.

Глумци уреди

Улога Глумец
Реј Даизи Ридли
Лук Скајвалкер Марк Хамил
Бен Соло/Кајло Рен Адам Дривер
Леа Органа Кери Фишер
По Дамерон Оскар Исак
Фин Џон Богега
Роуз Тико Кели Мари Тран
Генерал Хукс Домхнал Глесон
Сноук Енди Серкис
Вице-адмирал Холдо Лаура Ден
„ДЈ“ Бенисио дел Торо
Капетан Фасма Гвендолин Кристи
C-3PO Ентони Даниелс
Поручникот Коникс Били Лурд
Јода Френк Оз