Владимир Лисин (роден на 7 мај 1956 во Иваново) е руски тајкун од челичната индустрија. Тој се смета од страна на магазинот Forbes за најбогат човек во Русија и 14 најбогат во светот. Неговото богатство се проценува на околу 24 милијарди американски долари.

Владимир Лисин
Владимир Лисин во 2009
Роден(а)7 мај 1956
Иваново, Русија
ЖивеалиштеМосква
ДржавјанствоРусин
ОбразованиеСибирски институт
Занимањечлен на одборот директори на Новолипетскиот комбинат
Богатство US$ 24 милијарди (2011)[1]
Сопружникоженет

Лисин е член на одборот директори на Новолипетскиот комбинат и нејзин претседател од 1998 година. Во 1979 година дипломирал на Сибирскиот металуршки институт, а во 1989 година станал магистер.

Наводи уреди

  1. „Profile of Vladimir Lisin on Forbes.com“. Forbes. March 2011. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 25 March 2011.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)