Владимир Боиса (роден на 4 јули 1981, во Рустави) — словенечки поранешен кошаркар. Играл на позицијата плејмејкер.[1]

Владимир Боиса

Боиса во КК Задар
Боиса во КК Задар

Лични информации
Роден на 4 јули 1981(1981-07-04)(43 г.)
Роден во Рустави, Грузиска ССР, Советски Сојуз
Националност Словенија Словенија / Грузија Грузија
Позиција Крилен центар
Информации за кариерата

Наводи

уреди
  1. „Euroleague Basketball“. Euroleague Basketball (англиски). Посетено на 2024-01-20.