Вијача (шпански: Viacha, кечуански: Wiyacha) е град во Боливија. Градот се наоѓа во покраината Ингави во департманот Ла Пас. Вијача се наоѓа во регионот Алтиплано на 22 км југозападно од Ла Пас. Градот е поврзан со остатокот од земјата со автобусен, автомобилски и железнички сообраќај.[1]

Вијача
Viacha
Wiyacha
Вијача is located in Боливија
Вијача
Вијача
Местоположба во Боливија
Координати: 16°39′12″S 68°18′6″W / 16.65333° S; 68.30167° W / -16.65333; -68.30167Координати: 16°39′12″S 68°18′6″W / 16.65333° S; 68.30167° W / -16.65333; -68.30167
ДржаваFlag of Bolivia.svg Боливија
ДепартманЛа Пас
ПокраинаИнгави
ОпштинаВијача
Население
 • Вкупно40,081 (проц.)

КултураУреди

Поради местоположбата на градот до езерото Титикака и езерото Тијаванаку, местото е културен центар на Ирохито-Урусите. Овие се потомци на Инките и живееле во регионот со векови.[2]

НаводиУреди

  1. http://www.ine.gov.bo/indice/visualizador.aspx?ah=PC20422.HTM
  2. http://www.boliviacontact.com/es/conozca/viacha.php

ПоврзаноУреди