Витор Мендес

Витор Мендес Алвеш (роден на 13 февруари 1999 година), познат како Витор Мендес, е бразилски фудбалер кој игра како централен дефанзивец на Фигуеренсе, како позајмен играч од Атлетико Минеиро .

Клупска кариераУреди

Роден во Белем, Пара, Мендес се приклучи на младинскиот состав на Сантос во 2016 година, од Интер де Лимеира . На 18 август 2017 година, тој го потпиша својот прв професионален договор до 2022 година [1] но беше позајмен на Атлетико Минеиро во 2018 година, откако ретко се појавуваше.[2]

Во декември 2019 година, Гало ја активираше клаузулата за откуп на 400.000 R на неговиот договор, а Мендеш потпиша постојан договор со клубот.[3] Следниот 4 февруари, сепак, тој се приклучи на Гуарани на позајмица,[4] но се врати во неговиот матичен клуб во мај, откако не одигра ниеден натпревар.[5]

На 20 јули 2020 година, Мендес беше позајмен на Серија Ц од страна на Боа Еспорте до мај 2021 година.[6] Тој го направи своето деби за сениори шест дена подоцна, влегувајќи како замена за второто полувреме на Весли во победата на Кампеонато Минеиро од 1: 0 на гостувањето против Патрочинензе .

На 21 октомври 2020 година, Мендес се приклучи на Фигуеренсе на позајмица за остатокот од сезоната 2020 Сери Б.[7]

Користена литератураУреди

  1. „Zagueiro Vitor Mendes acerta seu primeiro contrato profissional com o Santos FC até agosto de 2022“ [Stopper Vitor Mendes signs his first professional contract with Santos FC until August 2022] (португалски). Santos FC. 18 August 2017. Посетено на 28 September 2020.
  2. „Jovem zagueiro paraense é destaque da base de grande clube mineiro“ [Young paraense stopper is a spotlight in the youth setup of a big mineiro team] (португалски). O Liberal. 19 June 2019. Посетено на 28 September 2020.
  3. „Atlético-MG efetua a compra de zagueiro emprestado pelo Santos“ [Atlético-MG buy stopper loaned from Santos] (португалски). Gazeta Esportiva. 3 January 2020. Посетено на 28 September 2020.
  4. „Atlético empresta o zagueiro Vitor Mendes ao Guarani“ [Atlético loan stopper Vitor Mendes to Guarani] (португалски). SuperEsportes. 4 February 2020. Посетено на 28 September 2020.
  5. „Empréstimo no Guarani se encerra e zagueiro Vitor Mendes volta a ser jogador do Atlético-MG“ [Loan at Guarani ends and stopper Vitor Mendes returns to Atlético-MG] (португалски). GloboEsporte.com. 7 May 2020. Посетено на 28 September 2020.
  6. „Galo empresta jovem zagueiro Vitor Mendes ao Boa Esporte“ [Galo loan young stopper Vitor Mendes to Boa Esporte] (португалски). O Tempo. 20 July 2020. Посетено на 28 September 2020.
  7. „Figueira contrata zagueiro Vitor Mendes para sequência da Série B“ [Figueira signs defender Vitor Mendes for the sequence of the Série B] (португалски). GloboEsporte.com. 21 October 2020. Посетено на 21 October 2020.

Надворешни врскиУреди