Витепска област

област во Белорусија

Витепската област (белоруски: Ві́цебская во́бласць; руски: Ви́тебская о́бласть) е област во Белорусија. Главен град на областа е Витебск. Според податоците од 2009 година, областа има население од 1,230,800 жители.[1] Областа има наслаба густина на население во Белорусија со 30,6 жит/км².

Витепска област
Ві́цебская во́бласць Ви́тебская о́бласть
Знаме на Витепска областГрб на Витепска област
Местоположба на Витепска област
Гл. градВитепск
ГрадовиВитепск - 342.400
Орша - 125.300
Наваполацк - 101.300
Реони21
градови- 19
урбани центри - 26
Градски реони5
Површина
 • Вкупна40.100 км2 (15,500 ми2)
Население
 • Вкупно1,230,800
 • Густина30,6/км2 (790/ми2)
Мреж. местоvitebsk-region.gov.by

Административна поделба

уреди

Областа е поделена на 12 реони, 5 града од обласно значење, 19 дополнителни градови, 249 селски совети и 26 урбани центри.

Демографија

уреди

Витепската област ја има најмалата стапка на родност и втора најголема стапка на смртност во државата. Според податоците од 2008 година, стапката на родност била 9,7 на 1000 жители, а стапката на смртност била 15.5 на 1000.[2]

Наводи

уреди
  1. „Official data of the National Statistical Committee of the Republic of Belarus as of 14-Oct-2009“. Архивирано од изворникот 2010-09-18. Посетено на 2010-09-18.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2009-09-18. Посетено на 2009-09-18.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди