Витензе (германски: Wittensee) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Била именувана по Витенското Езеро, кое се наоѓа во општинската заедница. Седиштето на општинската заедница било во Грос Витензе. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Хитен за да ја создадат општинската заедница Хитенер Берге.

Општинската заедница Витензе се состоела од следниве општини:

  1. Боргштет
  2. Бинсдорф
  3. Грос Витензе
  4. Хаби
  5. Холтзе
  6. Холцбунге
  7. Клајн Витензе
  8. Ној Дуфенштет
  9. Зеештет

Координати: 54°24′N 9°46′E / 54.400° СГШ; 9.767° ИГД / 54.400; 9.767