Витали Галков

Витали Галков (роден 26 мај 1939) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше во шеесеттите. Тој освои бронзен медал во дисциплината Ц-1 1000 метри на Летните олимписки игри 1968 во Мексико Сити

Витали Галков
Медали
Кану-спринт мажи

Летни олимписки игри

Бронза 1968 Мексико Сити
C-1 1000 m
ИКФ Светски Кану Шампионат
Сребро 1963 Јајце
C-2 1000 m

Галков исто така освои сребрен медал во дисциплината Ц-2 1000 метри на ИКФ Светскиот Кану Шампионат 1963 во Јајце.

НаводиУреди