Вечен златен замок

 

Влезот во замокот.
Вечен златен замок
億載金城
Анпинг, Тајнан, Република Кина
1 aerial pano eternal golden castle tainan 2017.jpg
Воздушен поглед на Вечниот златен замок
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Tainan" does not exist
Координати22°59′15″N 120°09′32″E / 22.98750° СГШ; 120.15889° ИГД / 22.98750; 120.15889Координати: 22°59′15″N 120°09′32″E / 22.98750° СГШ; 120.15889° ИГД / 22.98750; 120.15889
ВидЗамок
Site information
СопственикДинастија Чинг (1874-1895)
Јапонија (1895-1945)
Република Кина (Тајван) (1945-досега)
Историја на местото
Изграден1874–1876
Изграден одШен Баожен
Евде околу замокот.

Вечниот златен замок (кинески: 億載金城), алтернативно, но помалку познат како Батерија Еркуншен (二鯤鯓砲台), ― одбранбен замок во округот Анпинг, Тајнан, Република Кина.

ИсторијаУреди

Замокот бил изграден во 1874 година и завршен во 1876 година од познатиот чиншки службеник Шен Баожен со цел да го заштити брегот и да го одбрани островот од јапонските инвазии. Оваа воена градба ја забележала својата прва акција во кинеско-француската војна од 1884 година. Кога островот Тајван бил отстапен на Јапонската Империја од страна на Чинг во 1895 година, тајванскиот народ се борел под знамето на Република Формоза против освојувачките јапонски воени бродови, од оваа тврдина. Под јапонска контрола оваа воена градба ја изгубила својата вредност. Неговата вредност била целосно изгубена кога за време на Руско-јапонската војна императорската јапонска влада продала дел од топовите на тврдината.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Attractions > Hot Spots > Tainan City > Eternal Fortress >“. Eng.taiwan.net.tw. Посетено на 22 јануари 2022.

 

БиблиографијаУреди

  • Бендер, Ендру и сор. (2004). Taiwan. Сан Франциско: Lonely Planet.