Велимировна тврдина

Велимировната тврдина се наоѓа во близина на градот Валево, Србија. Денеска, од тврдината има останато само рушевини[1]

Велимировна тврдина
Поглед кон тврдината
Карта
Општи податоци
ГрадВалево
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)