Вардина

врв на планината Боздаг во Драмско, Егејска Македонија

Вардина или Вардена (грчки: Βάρδινα, Βάρδενα) — вториот врв по висина на планината Боздаг во Драмско, Егејска Македонија. Висок е 2.194 м и се наоѓа на самата граница со Смољанска област во Бугарија.

Вардина
Βάρδινα
Вардина гледана од врвот Свети Илија
Највисока точка
Надм. вис.2.194 м
Координати41°32′07″N 24°08′33″E / 41.5353° СГШ; 24.1425° ИГД / 41.5353; 24.1425
Географија
Вардина на карта

Карта

МестоДрамско, Егејска Македонија
Матичен венецБоздаг
Карта

Според пиринскиот јазичар Јордан Иванов, името доаѓа од глаголот варди, како место на за пазење или чување.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Иванов, Йордан Н (1982). Местните имена между долна Струма и долна Места : принос към проучването на българската топонимия в Беломорието. София: Издателство на Българската академия на науките. стр. 88.