Вакајама (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 34°2′59″N 135°20′59″E / 34.04972° N; 135.34972° E / 34.04972; 135.34972

Вакајама (јапонски:和歌山県; Wakayama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на полуостровот Кии во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Вакајама.

Локацијата на префектурата Вакајама

Надворешни врскиУреди