Бјала Река (притока на Луда Река)

Бјала Река (бугарски: Бяла река, што значи Бела река) ― река во Родопите во Јужна Бугарија, најдолгата притока на Луда Река.

Бјала Река
Местоположба
ДржаваБугарија
Физички особености
Устие 
 • место
Луда Река
 • координати
41°26′01″ N; 26°10′28″ E / 41.4336° СГШ; 26.1744° ИГД / 41.4336; 26.1744Координати: 41°26′01″ N; 26°10′28″ E / 41.4336° СГШ; 26.1744° ИГД / 41.4336; 26.1744
Особености на сливот
ТечениеЛуда Река→ МарицаЕгејско Море

Реката се издига во близина на селото Черничево, близу до грчката граница, а потоа тече во општа источна насока додека не се влее во Луда Река кај Сив Кладенец точно на грчката граница.

Реката е значајна по меандрите во средниот тек, која е дел од заштитената област „Меандери на Бела река“, како и видовите на зракоперки, Cobitis rhodopensis, откриени во 1998 година и е единствениот ендемичен 'рбетник во Бугарија.[1][2][3]

Наводи Уреди