Бура, оригинално именувана како La tempestad, е мексиканска теленовела која сè уште е во фаза на снимање. Продуцент на теленовелата е Салвадор Мехиа Алехандре, а како официјална продукциска куќа зад овој проект стои познатата ТВ куќа Телевиза. Теленовелата всушност претставува римејк на колумбиската серија La Tormenta, продуцирана од RTI Colombia за Телемундо. Протагонисти во теленовелата ќе бидат Вилијам Леви и Ксимена Наравете, додека улогата на главните антагонисти им припадна на Иван Санчез, Лаура Кармине, Сезар Евора и Адриана Лувиер. Меѓу антагонистите ќе може да ја видиме и ветеранот во глумецската уметност, глумицата Даниела Ромо.

Приказна Уреди

Canal de las Estrellas ќе ја емитува првата епизода од La Tempestad на 13ти мај 2013 година, по завршувањето на серијата Amores verdaderos на 12ти мај.

Улоги Уреди

}}
Глумец/глумица Улога
Вилијам Леви Капетан Дамиан Фабре
Ксимена Наварете Марина Reverte / Magdalena Reverte
Иван Санчез Ердан Салдања Artigas
Лаура Кармине Еsther Mata Salazar "Esthercita"
Малиша Кинтана Мајуја Canseco
Даниела Ромо Мерседес Artigas vda. de Saldana
Сезар Евора Фулхенсио Mata
Освалдо Риос Арселио Reverte