Бунецпланински превој во западниот дел на Македонија, кој ги поврзува Шар Планина на северозапад и планината Бистра на југоисток, а ги раздвојува Дебарско-реканската Котлина на југозапад и Полошката Котлина на североисток.[1]

Бунец
Бунец is located in Македонија
Бунец
Бунец
Местоположба на превојот Бунец во Македонија
Надм. вис.1.318 м
Пат
Местопомеѓу Дебарско-реканската Котлина и Полошката Котлина
Венецпомеѓу Шар Планина и Бистра
Координати41°43′34.9″N 20°47′00.5″E / 41.726361° СГШ; 20.783472° ИГД / 41.726361; 20.783472

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (биолошка и пределска разновидност)“ (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. 2016. стр. 23. Посетено на 11 октомври 2018.