Брус Кулик (англиски: Bruce Kulick) (роден на 12 декември, 1953 во Бруклин, Њујорк) е американски гитарист и член на групата Grand Funk Railroad. Претходно Кулик бил член на групата Kiss.

Брус Кулик
Bruce Kulick
Биографски податоци
Роден(а)12 декември, 1953
Бруклин, Њујорк
ЖанровиХард рок, хеви метал
ЗанимањаГитарист, текстописец
ИнструментиГитара, бас, клавијатури, вокали
Период на активност1977 - сѐ уште
СоработнициKiss, Union, Eric Singer Project и Grand Funk Railroad
Мреж. местоhttp://www.kulick.net