Бродечка Река

река во Македонија

Бродечка Рекарека во Западна Македонија и лева притока на Радика.

Бродечка Река
Бродечка Река.jpg
Бродечка Река низ селото Бродец
Слив
Главен изворШар Планина
1.940 м
УстиеРадика
1.070 м
41°45′56.6″N 20°39′53″E / 41.765722° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.765722; 20.66472Координати: 41°45′56.6″N 20°39′53″E / 41.765722° СГШ; 20.66472° ИГД / 41.765722; 20.66472
Вис. разлика870 м
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море
Речен системЈадрански слив
Сливна повр.14,38 км2
Физички особености
Должина4,8 км

ТечениеУреди

Бродечка Река извира во југозападниот дел на Шар Планина, на надморска височина од 1.940 м. Своето течение го продолжува низ селото Бродец, по што се влева во реката Радика од нејзината лева страна, на надморска височина од околу 1.070 м.[1]

ХидрографијаУреди

Вкупната должина на реката изнесува 4,8 км. Нејзиното сливно подрачје зафаќа површина од 14,38 км2 и истото припаѓа на Јадранскиот речен слив.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 15. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. "Риболовна основа за риболовна вода „Акумулација Маврово" за период 2017-2022 година" (PDF). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. Посетено на 28 ноември 2017.

Надворешни врскиУреди