Брита Хасо (1936 – 14 февруари 2015 година) (позната и како Брита Калмер-Хартнагел) била шведска глумица и новинарка. Претежно позната по пишување написи за училишни и педагошки теми.[1] Хасо студирала да стане глумица во театарската школа на „Кале Флајгар“ во Стокхолм, Шведска, во 50-тите години на минатиот век и кратко време откако ја започнала својата кариера го запознала Хари Хасо (познат и како Карл Хартнагел)[2] Шведскиот/Германскиот филмски режисер и камерман, се омажила во 1961 година. Останале во брак сè до неговата смрт во 1984 година. Таа започнала да работи како новинарка во Хелсингборг Дагблад во Хелсингборг, Шведска во 1966 година и работела таму сè додека не се пензионирала во 1998 година.[3] Таа почина на 79 години на Денот на вљубените 2015 година.[4]

Користена литератураУреди

  1. http://www.krut.a.se/58.html
  2. sv:Harry Hasso
  3. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2015-06-22. Посетено на 2015-06-22.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  4. http://www.hd.se/familj/2015/02/18/britta-hasso-dod/