Брезница (Кралево)

Тврдината Брезница се наоѓа во близина на градот Кралево, Србија. Денеска, од неа има останато само рушевини.[1]

Тврдина Брезница
Општи податоци
ГрадКралево
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)