Бомбашки напади во Брисел (март 2016)

На 22 март 2016, се случиле три експлозии во Белгија: две на бриселскиот аеродром во Завентем, а една во метро станицата Малбек во Брисел. Најмалку 34 луѓе се убиени, а десетици други биле повредени.[1]

Бомбашки напади во Брисел 2016
МестоБриселскиот аеродром во Завентем и метро станицата Малбек во Брисел, Белгија
Координати50°54′05″ СГШ; 4°29′04″ ИГД / 50.901389° СГШ; 4.484444° ИГД / 50.901389; 4.484444 (Brussels Airport) (аеродром)
50°50′35″ СГШ; 4°22′48″ ИГД / 50.843190° СГШ; 4.380025° ИГД / 50.843190; 4.380025 (Maalbeek metro station) (метро станица)
Датум22 март 2016
~ 08:00–09:11 (UTC+1)
Целцивили, транспортни центри
Вид на нападсамоубиствен напад, масовно убиство
Мртви34: (31 жртви, 3 сторители)
Повредени300 (61 критично)
НапаѓачиИсламска Држава

НаводиУреди

  1. Breeden, Alissa J. Rubin, Aurelien. „Explosions at Airport and Subway Leave ‘Numerous’ Dead in Brussels“, 22 март 2016.