Близнец е стратовулкан и се наоѓа во централна Камчатка.[1] Вулканот се наоѓа на сртот на централниот опсег Средини југозападно од вулканот Кебенеј.

Близнец
Близнец на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1,244 м
Координати56°58′N 159°47′E / 56.97° СГШ; 159.78° ИГД / 56.97; 159.78
Географија
МестоКамчатка, Русија
Матичен венецСредини гребен
Геологија
ВидСтратовулкан

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Bliznets Volcano“. Volcano Live. Посетено на 2008-06-15.