Блаже Димески

македонски хемичар и педагог од Прилеп

Блаже Димески – македонски хемичар и педагог од Прилеп. Автор е на образовното мрежно место ehemija.mk.[1][2]

Блаже Димески
Националност Македонец
Занимање хемичар, педагог

Блаже Димески е долгогодишен професор по хемија во гимназијата „Мирче Ацев“ во Прилеп. Toj e еден од најтрофејните професори по хемија во Македонија, со многу освоени награди на неговите ученици на различни државни или меѓународни натпревари по хемија.[2]

НаградиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Димески, Блаже. „За Е-ХЕМИЈА“. Здружение за унапредување и развој на образованието и науката „Е-ХЕМИЈА“ – Прилеп. Посетено на 27 март 2022.
  2. 2,0 2,1 „Прилепски професор вложил 17.000 работни часови и создал над 800 презентации за своите ученици“. Маркукуле. 10.03.2022. Text " https://markukule.mk/прилепски-професор-вложил-17-000-работни-ч/ " ignored (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)