Бејрут (бенд)

Бејрут (Beirut) е американски бенд на инди музика. Групата ја основал Зек Кондон од Санта Фе, Ново Мексико. Бејрут отпрвин бил проект на Захари Франсис Кондон, а потоа станал поголем бенд. Нивните први изведби биле во Њујорк во мај 2006 година за да го поддржат издавањето на нивниот прв студиски албум, Гулаг Оркестар.[1][2] Нивната музика комбинира повеќе елементи од: источноевропската музика, балканската фолк музика, западната поп музика, американската мејнстрим инди-рок култура и етно музика.

Beirut
Зек Кондон од Beirut
Биографски податоци
ПотеклоСанта Фе, Ново Мексико, United States
ЖанровиБалкански фолк
Светска музика
Инди Фолк
Електроника
Период на активност2006–сега
ИздавачиBa Da Bing Records
СоработнициAlaska in Winter, A Hawk and a Hacksaw, Beirutando, Kocani Orkestar, Owen Pallett, The Silent League
Мреж. местоwww.beirutband.com
Членови
Зек Кондон, Перин Клаутер, Хари Зизневски, Џејсон Порански, Ник Петре, Кристин Фереби, Паул Колинс, Џон Начез, Кели Прат, Трејси Прат, Бен Ланз и Луси Блит
Поранешни членови
Џереми Барнес, Хедер Трост

ИсторијаУреди

Рани годиниУреди

Зек Кондон е роден во Санта Фе, Њу Мексико на 13 февруари 1986 година.[3]

НаводиУреди

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pitchfork37080.
  2. "Beirut, the band", New York Magazine, August 6, 2006, Посетено на Декември 11, 2009 Check date values in: |accessdate= (help)
  3. "Beirut". New Musical Express. Посетено на 2009-01-21.