Бели ноќи (расказ)

Бели ноќи (руски: Белые ночи) – расказ од Фјодор Михајлович Достоевски прв пат објавен во 1848 година.

Бели ноќи
Dostoyevski - White Nights (1865).jpg
Корица на првото одделно издание во 1865 година
АвторФјодор Достоевски
Наслов на
оригиналот
Белые ночи
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанррасказ
Издадена
1848

ОписУреди

Како и многу други раскази на Достоевски, „Бели ноќи“, зборуваат во прво лице од безимен раскажувач кој живее сам во градот и пати од осаменост и неможност да го запре размислувањето. Ликот е архетип и голем сонувач. Животот го живее во сопствениот ум, замислувајќи дека е старец, сè додека една ноќ во Петроград не ја сретнал девојката Настјењка...

Надворешни врскиУреди