Безимено семејство

Безимено семејство (француски: Famille-sans-nom) ― авантуристички роман од Жил Верн од 1889 година за животот на едно семејство во Долна Канада (денешен Квебек) за време на Долноканадскиот бунт од 1837 и 1838 година, кој барал независна и демократска република за Долна Канада. Во книгата, двајцата синови на еден предавник се борат во бунтот во обид да го надоместат злосторството на нивниот татко.

Безимено семејство
АвторЖил Верн
Изворен насловFamille-sans-nom
ИлустраторЖорж Тире-Боње
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
СеријалНеобични патувања бр. 33
ЖанрАвантуристички роман
ИздавачПјер-Жил Етцел
Издадена
1889
МедиумТврд повез
ПретходнаДве години распуст 
СледнаКупувањето на Северниот Пол 

Популарна култура уреди

Изданието од 1978 година, објавено во француската издавачка куќа „Union générale d’éditions“, на насловната страница го прикажала споменувањето „Pour un Québec libre“ (За слободен Квебек). Ова било една деценија по слободниот говор на францускиот претседател Шарл де Гол , „Да живее Квебек“, две години по првиот избор на современата партија за независност во Квебек, Квебешка партија, и две години пред нивниот ветен референдум за независност во 1980 година. Левеск, исто така, имал важна државна посета во Франција една година претходно.

Надворешни врски уреди