Батлер (округ во Алабама)


Батлер (англиски: Butler County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Пратвил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 20,947 жители.

Butler, Alabama
Butler County courthouse in Greenville, Alabama
Map of Alabama highlighting Butler
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана13 декември 1819
СедиштеГринвил
Најголем градGreenville
Население
 • (2010)20,947

Географија уреди

Округот зафаќа површина од 2,015 км2, од кои 2,012 км2 се копно, а останатите 10,4 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1820 1.405—    
1830 5.650+302.1%
1840 8.685+53.7%
1850 10.836+24.8%
1860 18.122+67.2%
1870 14.981−17.3%
1880 19.649+31.2%
1890 21.641+10.1%
1900 25.761+19.0%
1910 29.030+12.7%
1920 29.531+1.7%
1930 30.195+2.2%
1940 32.447+7.5%
1950 29.228−9.9%
1960 24.560−16.0%
1970 22.007−10.4%
1980 21.680−1.5%
1990 21.892+1.0%
2000 21.399−2.3%
2010 20.947−2.1%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 21,399 жители, 8,398 домаќинсства 5,870 семејства. Густината на населеност изнесувала 11 жители/км2. 58.38% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 40.81% на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.52, додека во едно семејство 3,06.

Според старосната структура на населението, 26.90% биле лица помлади од 18 години, 8.60% од 18 до 24, 25.10% од 25 до 44, 23.00% од 45 до 64 и 16.40% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 38 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 24,791 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 30,915 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 28,968 %, додека оној на жените 18,644 %. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 15,715 $. Од вкупниот број на семејства, 20.40% или 24.60% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди