Барјак

планински врв на Скопска Црна Гора

Барјак — втор највисок врв на планината Скопска Црна Гора со висина од 1.600 метри. Врвот се издига североисточно од градот Скопје и селото Љуботен.[1]

Барјак
Барјак is located in Македонија
Барјак
Барјак
Местоположба на врвот Барјак на Скопска Црна Гора
Барјак на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.600 м.
Координати42°08′00″N 21°31′00″E / 42.13333° СГШ; 21.51667° ИГД / 42.13333; 21.51667
Географија
Матичен венецСкопска Црна Гора

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Петрушевски, Илија (2012). Попис на врвовите во Република Македонија (PDF). Скопје.