Балеарско Море

Координати: 40°0′N 1°30′E / 40.000° СГШ; 1.500° ИГД / 40.000; 1.500

Балеарското Море или Ибериско Море (шпан. и катал. Mar Balear) е водна површина во Средоземното Море близу Балеарските Острови. Во каталонскиот јазик морето се нарекува и „Каталонско-балеарско Море“ (Mar Catalanobalear).

Карта на Балеарското Море
Сателитска снимка на Балеарското Море

Во ова мало море се влева реката Ебро.

ГранициУреди

Според Меѓународната хидрографска организација, Балеарското Море ги има следниве граници:[1]

Помеѓу Балеарските Острови и крајбрежјето на Шпанија, ограничено:

На југозапад. Линија од ‘ртот Сан Антонио (38°50′N 0°12′E / 38.833° СГШ; 0.200° ИГД / 38.833; 0.200) до ‘ртот Берберија, југозападниот крај на Форментера (Балеарски Острови).

На југоисток. Јужното крајбрежје на Форментера, оттаму линија до ‘ртот Ротха, неговиот источен крај, па до јужниот крај на островот Кабрера (39°07′N 2°54′E / 39.117° СГШ; 2.900° ИГД / 39.117; 2.900) и до Ветровитиот Остров, близу јужниот крај на Минорка.

На североисток. Источното крајбрежје на Минорка до ‘ртот Фаварич (40°00′N 4°14′E / 40.000° СГШ; 4.233° ИГД / 40.000; 4.233), а оттаму линија до ‘ртот Сан Себастијан (Шпанија) (41°54′N 3°10′E / 41.900° СГШ; 3.167° ИГД / 41.900; 3.167).

НаводиУреди

  1. „Граници на океаните и морињата, III издание“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 7 февруари 2010. (англиски)