Балатина е комуна во Глоденскиот Округ, Молдавија. Составена е од пет села: Балатина, Клокочение Веки, Липоват, Томештии Ној и Томештии Веки.[2]

Балатина
Комуна
Biserica din Balatina 2.jpg
Грб на Балатина
Грб
Држава Молдавија
ОкругГлоденски Округ
Надм. вис.&1000000000000008300000083 м
Население (2014)[1]
 • Вкупно4,803
Часовен појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски бројMD-4911
Повик. бр.+373 249

Значајни луѓеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Results of Population and Housing Census in the Republic of Moldova in 2014: „Characteristics - Population (population by communes, religion, citizenship)“ (XLS). National Bureau of Statistics of the Republic of Moldova. 2017. Посетено на 1 ноември 2020.
  2. Clasificatorul unităților administrativ-teritoriale al Republicii Moldova (CUATM) (романски)