Бакнежот (филм)

Бакнежот (англиски: The Kissing Booth) - американски филм (во жанрот романтична комедија) од 2018 година, во режија на Винс Марчело, заснован врз истоимениот роман на Бет Риклес. Тоа е ѕвездата Моли Рингвалд, Џои Кинг, Јакоб Елдори и Џоел Кортни. Филмот бил премиерно прикажан на 11 мај 2018 година на Netflix.

ПоракаУреди

Според Netflix, еден од тројца гледачи на филмот го прегледаа „што е 30 отсто повисока од просечната стапка на репродукција на филмот“. Сметајќи дека филмот е огромен успех за услугата, Тед Сарандос го нарече филмот „еден од најгледаните филмови во земјата, а можеби и во светот“.[1]

„Бакнежот“ на WattpadУреди

Бакнежот бил напишан во 2011 година од авторот Бет Риклес. Таа потекнува како приказна за Wattpad, каде што ја освои наградата Watty за „најпопуларна тинејџерка“ во годишниот конкурс за пишување на Wattpad. До 2012 година имаше  повеќе од 19 милиони читања и, во 2013 година, беше објавено од страна на Penguin Random House. Во интервјуто за Форбс, Рикслес објаснува што ја привлече во Ватпад: „Го сакав чувството на заедница на местото, и кога почнав да го споделувам, ми се допадна анонимноста, бидејќи бев толку свесен за моето пишување и за не го споделивте со некого пред тоа.“[2]

НаводиУреди

  1. Adalian, Josef (June 10, 2018). „Netflix Binge Factory“. Vulture. New York Media. Посетено на June 21, 2018.
  2. https://www.forbes.com/sites/adamrowe1/2018/06/26/why-beth-reekles-is-the-wattpad-success-story-behind-netflix-hit-the-kissing-booth/#46dd974e28d5/

[Уреди] надворешни врскиУреди