Бад Кезен (општинска заедница)

Бад Кезен (германски: Bad Kösen) била општинска заедница во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Бад Кезен. Распуштена е во јануари 2008.

Општинската заедница Бад Кезен се состоела од следниве општини:

  1. Абтлебниц
  2. Бад Кезен
  3. Крелпа-Лебшиц
  4. Јанисрода
  5. Лајслау
  6. Присниц

Координати: 51°08′06″ N; 11°43′16″ E / 51.135° СГШ; 11.721° ИГД / 51.135; 11.721