Асторија (Орегон)

Асторија (англиски: Astoria) е град во сојузната американска држава Орегон. Асторија е центар на округот Клатсоп. Градот се наоѓа на устието на реката Колумбија и името на градот потекнува од американскиот инвеститор и прв милионер Џон Џејкоб Астор. Неговата компанија за крзно го основала Форт Асторија во 1811 година. Местото било инкорпорирано на 20 октомври 1876 година од Орегон.[2] Асторија е познат по тоа што е прв град на западниот брег на САД основан од Американци.

Асторија
град
Поглед кон Асторија
Поглед кон Асторија
Амблем на Асторија
Амблем
Местоположба во Орегон
Местоположба во Орегон
Координати: 46°11′20″N 123°49′16″W / 46.18889° N; 123.82111° W / 46.18889; -123.82111Координати: 46°11′20″N 123°49′16″W / 46.18889° N; 123.82111° W / 46.18889; -123.82111
ЗемјаСАД
Сојузна државаОрегон
ОкругКлатсоп
Основан1811
Инкорпориран1876
Управа
 • ГрадоначалникВилис ван Дусен
Површина
 • Вкупна27.5 км2
 • Земјишна15.9 км2
 • Вода11.6 км2
Надм. вис.&100000000000007010000007,01 м
Население (2010[1])
 • Вкупно9.477
 • Густина5.945/км2
Часовен појасPST (UTC-8)
 • Лете (DST)PDT (UTC-7)
Поштенски код97103
Повик. бр.503 и 971
Мреж. местоwww.astoria.or.us

ДемографијаУреди

Според пописот од 2000 година, градот имал население од 9,813 жители.

 • 91.08% белци
 • 0.52% црнци
 • 1.14% староседелци
 • 1.94% азијци
 • 0.19% луѓе од Тихиот Океан
 • 2.67% останати раси
 • 2.46% мешани

Збратимени градовиУреди

Асторија е збратимена со еден град[3]:

 •   Валдорф, Германија, родното место на Џон Џејкоб Астор.

НаводиУреди

 1. „2010 Census profiles: Oregon cities alphabetically A-C“ (PDF). Portland State University Population Research Center. Посетено на 12 June 2011.
 2. Leeds, W. H. (1899). „Special Laws“. The State of Oregon General and Special Laws and Joint Resolutions and Memorials Enacted and Adopted by the Twentieth Regular Session of the Legislative Assembly. Salem, Oregon: State Printer: 747.
 3. Sister Cities International

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди