Асид-џез (англиски: acid jazz) или клупски џез (club jazz) — музички жанр кој комбинира елементи на џез, сол, фанк и диско музика.[1] Овој вид на музика потекнува од лондонските клубови од средината на 1980-те години, и ова движење се проширило низ остатокот од светот, особено САД, Европа и Јапонија. Голем број денешни правци се под влијание на овој правец на музика, особено џез-фанк, нео сол или џез-рап.

Англискиот диџеј Џилс Питерсон го измислил името на овој стил на музика.

Потекло уреди

Овој стил на музика го добил својот назив во 1987 година од Џилс Питерсон, диџеј од Лондон.[2] Името е позајмено од асид хаус музичкиот стил, кој бил популарен во тоа време во британските клубови во 1980-те.[3]

Клучни изведувачи уреди

Бидејќи се разботи за бендови или имиња на проекти, имињата се дадени во оригинал.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Cook, Richard (2005). Richard Cook's Jazz Encyclopedia. London: Penguin Books. стр. 2. ISBN 0-141-00646-3.
  2. Adams, Simon (2002). Kernfeld, Barry (уред.). The New Grove Dictionary of Jazz (2. изд.). New York: Grove's Dictionaries Inc. стр. 10. ISBN 978-1-56159-284-5.
  3. E. G. Price, T. L. Kernodle and H. J. Maxile, eds, Encyclopedia of African American Music, Volume 3 (Santa Barbara, California: ABC-CLIO, 2011), ISBN 0-313-34199-0, pp. 479–82.

Надворешни врски уреди