Салатил (арам. צלתיאל „Богомолител“, хебр. שאלתיאל) е еден од Седумте архангели во православието.[1] Во иконографијата, сам или со поединечни одлики, прикажан е како понизно се моли, со симнат поглед и прекрстени раце на градите.[2] Негов особен атрибут е молитвата,[3] и православците бараат помош од него ако нивната молитва е пореметена, невнимателна, или ладна. Во католицизмот прикажан е како носи две риби закачени на жица и стап со лејка врзана на него.

Архангел Салатил на православна икона

Наводи

уреди
  1. Имиња и чинови на ангели Архивирано на 6 февруари 2012 г. (англиски)
  2. Небесниот домаќин и нашиот современ живот (англиски)
  3. Рационалните небесни сили (англиски)

Поврзано

уреди
  • „Светот на ангелите“. Руска православна црква Преображение Господово. Посетено на 2005. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help) (англиски) (руски)


Седум свети архангели

Варахил | Гаврил | Јегудил | Михаил | Рафаил | Салатил | Урил