Арена Златорог

Арена Златорог (словенечки: Dvorana Zlatorog) е спортска сала во Цеље, Словенија и беше отворена во декември 2003. Салата има помеѓу 4,594 и 5,154 фиксирани седишта, во зависност од конфигурацијата, и дел за стоење за отприлика 500 гледачи. Домаќин е на натпреварите на РК Цеље. Исто така ќе биде домаќи на групата Ц од прелеиминарната рунда на FIBA EuroBasket 2013.

Арена Златорог
300px
Место Цеље, Словенија
Координати 46°14′52″ N; 15°16′15″ E / 46.2477602° N; 15.2708888° E / 46.2477602; 15.2708888
Започнат 16 Април 2003
Отворен 2003
Сопственик
Оператор ZPO Celje d.o.o.
Подлога паркет
Архитект Arhitekt ERNST d.o.o.
Игра
Гледачи 5,500

Надворешни врскиУреди

Координати: 46°14′52″ N; 15°16′15″ E / 46.2477602° N; 15.2708888° E / 46.2477602; 15.2708888

Предлошка:FIBA EuroBasket 2013