Антониј III Цариградски

Антониј III Цариградски (починал 983) — Вселенски патријарх од 974 до 979 година. Починал во Цариград.[1]

Наводи

уреди
  1. „Ἀντώνιος Γ´ Στουδίτης“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople (грчки). Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на July 24, 2011.
Духовни титули
Претходник
Василиј I
Цариградски патријарх
974–979
Наследник
Никола II