Андраш Балчо (унгарски: András Balczó, роден на 16 август 1938) е пензиониран унгарски спортист во современ петобој. Тој се натпреваруваше на Олимпијадата во 1960, 1968 и 1972 година на поединечни и тимски настани и освои три златни и два сребрени медали; тој пропуштил само еден медал, завршувајќи четврти поединечно во 1960 година.[1]

Андраш Балчо
Лични податоци
Роден(а)16 август 1938(1938-08-16)(85 г.)
Кондорош, Унгарија
Висина1.81 м (5 ст 11 ин)
Тежина73 kg (161 lb)
Спорт
СпортСовремен петобој

Балчо бил избран за унгарски спортист на годината 1966, 1969 и 1972 година, додека тимот на петобој бил неколкупати избран за Унгарски тим на годината. Тој бил награден со титула на Заслужен мајстор за спорт на СССР во 1972 година, заедно со осум други спортисти од надвор од СССР.[2]

Тој се смета за еден од најуспешните спортисти во историјата на модерниот пентатлон.[3] Неговата сопруга Моника Чазар е поранешен олимписки гимнастичар.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „András Balczó Olympic Results“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2012-06-19.
  2. Panorama of the 1972 Sports Year (руски). Moscow: Fizkultura i sport. 1973. стр. 122–124.
  3. Пентатили од минатото: Андрас Балцо (Хун) 12 мај 2010 година