Ангела Јанкуловска

Македонска ракометарка

Ангела Јанкуловска (Битола, 27 јули 2002) – македонска ракометарка.

Ангела Јанкуловска
Лични податоци
Роден(а) 27 јули 2002(2002-07-27)(21 г.)
Битола, Македонија
Националност Македонка
Спорт Ракомет
Висина 1,78 м
Тежина 75 кг
Клупски податоци
Тековен клуб Куманово
Број 19
Сениорски клубови
Пелистер
Куманово

Кариера уреди

Ангела Јанкуловска својата кариера ја започнува во дресот на Пелистер, каде од 2020 година игра во сениорскиот тим.