Аметист Азордеган

Аметист Азордеган (родена на 1 јули 1980 година) е шведски новинар, телевизиски презентер и радио водител. Таа е родена во Техеран, Иран, но заминала (заедно со нејзиното семејство) во 1986 година и студирала новинарство во Стокхолм (со специјалност музичко новинарство).[1][2] Таа го водела музичкото шоу на Sveriges Radio En kärleksattack på svensk hiphop помеѓу 2007 и 2014 година, кое се емитувало на P3 и SR Metropol.[2] Од 2013 година, таа е рецензент за различни културни настани за Sveriges Radios P1, P2 и P3. Таа е исто така член на жирито на наградата Грамис и на шведската музичка куќа на славните.[3]

Азордеган работела за SVT од 1999 година на музичкото шоу Kvällstoppen, Pop i fokus заедно со Пер Синдинг-Ларсен и Фредрик Линдстром .[4] Таа претходно работела како рецензент во музиката за весниците City и Gaffa, а исто така и како рецензент за Metro и Sonic, а исто така пишувала и музички написи за Göteborgs-Posten .[5][6] Азордеган и глумецот Микаел Торнвинг биле суспендирани од нивната работа во радиото Сверигес во период пред општите избори во Шведска во 2010 година, откако ја прекршиле политиката на станицата со отворено покажување на нивните политички ставови. Азордеган учествувала во филм за кампања против екстремно десничарските партии.[7] Откако раперот Адам Тенста го напушти студиото Nyhetsmorgon на ТВ4 во знак на протест против перципираниот расизам во 2015 година, Азордеган напишала колумна за нејзиното верување дека каналот нема разбирање за расизмот.[8]

Од 2014 година, таа напишала книга за историјата на шведската хип хоп музика .[9] Книгата е издадена од Natur & Kultur и објавена во 2017 година. На Kingsizegala 2015, таа ја освоила наградата за Оригинал на годината, награда што се доделува на лице или мрежа која работи на промовирање на шведската хип хоп музика и сцена.[1]

НаводиУреди

 

  1. 1,0 1,1 „Årets Original – Ametist Azordegan“. TV4 Play (шведски). Архивирано од изворникот на 27 January 2016. Посетено на 30 December 2015. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tv4play.se“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 „Ametist Azordegan“ (шведски). Sveriges Radio. Архивирано од изворникот на 26 January 2016. Посетено на 30 December 2015.
  3. „Swedish Music Hall of Fame“ (шведски). Musikindustrin.se. Архивирано од изворникот на 26 January 2016. Посетено на 30 December 2015.
  4. Ridell, Simon. „Ametist Azordegan leder Local Heroes-galan: "Jag vill lyfta fram det lokala musiklivet". Arbetarbladet (шведски). Архивирано од изворникот на 25 January 2016. Посетено на 30 December 2015.
  5. „Ametist Azordegan – Skribenter“. Gaffa (шведски). Архивирано од изворникот на 15 November 2010. Посетено на 30 December 2015.
  6. Engström, Emma (28 February 2011). „Hallå Ametist Azordegan“. Göteborgs-Posten (шведски). Архивирано од изворникот на 30 January 2016. Посетено на 30 December 2015.
  7. „De stängs av“. Resumé (шведски). 15 September 2010. Архивирано од изворникот на 22 October 2014.
  8. „Ametist Azordegan: 'TV4 har dålig känsla för samtiden'. Dagens Media (шведски). Архивирано од изворникот на 26 January 2016. Посетено на 31 December 2015.
  9. „Kartläggning av svensk hiphop“ (Swedish). Natur & Kultur. Архивирано од изворникот на 27 January 2016. Посетено на 30 December 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)