Алесандро Алберти

Алесандро Алберти (9 март 1551 – 10 јули 1596) бил италијански сликар од периодот на ренесансата .

Биографија уреди

Роден е во Борго Сан Сеполкро, најстариот син на Алберто Алберти и брат на сликарите Џовани и Херубино Алберти . Тренирал со Гасперо ди Силвестре од Перуџа . Во 1566 година, вујкото на Алесандро, Лодовико, го однел во Рим, каде што подоцна многу заедно се зближил со неговите браќа. Починал во Рим додека бил ангажиран на големата работа за украсување на Сала Клементина за папата Климент VIII . Алесандро работел и во Борго Сан Сеполкро, Неапол и

Алберти сам добил налог да учествува во дизајнот на капелата Буфалини во Санта Марија во Аракоели во Рим (1576–77); и да го украси Палацо Дукале во Мантуа (1586).

Наводи уреди

  • Bryan, Michael (1886). Robert Edmund Graves (уред.). Dictionary of Painters and Engravers, Biographical and Critical. I A-K. London: George Bell and Sons. стр. 13.

https://www.italianartsociety.org/2016/07/decorative-painter-alessandro-alberti-died-in-rome-on-10-july-1596/