Александар Волкановски

Александар Волкановски (англиски: Alexander Volkanovski; р. 29 септември 1988 г. во Волонгонг) — австралиски борец во мешани боречки вештини со македонско потекло. Специјализиран е за перолесната категорија. Со професионалната кариера што започнала во 2012 г., тој се здобил со признание за неговите впечатливи настапи на турнирите организирани од Ultimate Fighting Championship (UFC). Засега, Волкановски ја носи престижната титула на сегашниот шампион на UFC во перолесната категорија, покажувајќи ја својата моќ во натпреварувачката област на мешаните боречки вештини.[1] Дополнително, тој има впечатливо трето место на официјалната скала на UFC, што е доказ за неговата вештина и стои како еден од најдобрите борци без оглед на тежинската категорија (англ. pound-for-pound).

Александар Волкановски
Волкановски во 2018 г.
ПрекарВелики
Роден(а)29 септември 1988 г.
Волонгонг, Нов Јужен Велс, Австралија
Висина168 см

Животопис

уреди

Роден на 29 септември 1988 г. во Волонгонг, Нов Јужен Велс, Александар Волкановски потекнува од Македонија.[2] Неговиот татко е Македонец од селото Беранци, додека мајка му има грчки корени.[3][4] Од рана возраст, Волкановски навлегол во грчко-римското борење, постигнувајќи забележителен успех освојувајќи ја националната титула двапати на возраст од само 12 години.[5][6] Меѓутоа, на 14 години, тој донел клучна одлука да премине од борење за да продолжи кариера во рагби-лигата, поточно како играч од првиот ред.[7][8]

Растејќи, Волкановски го посетувал средното училиште Лејк Илавара и, по дипломирањето, започнува работа како бетонар.[9] Неговото патување од младо кеч-чудо до професионален мешан боречки мајстор го покажува разновидниот пат што придонел за неговиот успех во перолесната категоријата на UFC.[10]

Статистика

уреди
Професионален запис
30 борби 26 победи 4 изгуби
Со нокаут 13 3
Предавање 3 0
Судиска одлука 10 1

Наводи

уреди
  1. „UFC-245“. UFC.com. Архивирано од изворникот на 2020-12-04. Посетено на 2019-12-15. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. Gjoncheski, Marjan (November 16, 2022). „Alexander Volkanovski Story – From Concrete Worker To The Best Pound-For-Pound Fighter In The UFC“. theovertimer.com.
  3. „From Rugby League to UFC champ: meet Alexander "The Great" Volkanovski“.
  4. 'Mick Cronin Medal to UFC' by Alex Volkanovski“. 13 November 2017.
  5. „2001 National Schools Wrestling Competition“ (PDF). Wrestling Australia Inc. Архивирано од изворникот (PDF) на 2023-04-14. Посетено на 2018-03-07.
  6. „From Rugby League To UFC, Alexander Volkanovski Just Wins - FloCombat“ (англиски). Посетено на 2017-11-12.
  7. „From Rugby League To UFC, Alexander Volkanovski Just Wins - FloCombat“ (англиски). Посетено на 2017-11-12.
  8. „Volkanovski wants statement with 'savage ground and pound'. Bloody Elbow. Архивирано од изворникот на 2021-11-05. Посетено на 2017-11-12.
  9. „Volkanovksi the humble local hero whose focus can't be swayed“. ESPN Australia. Посетено на 2019-09-12.
  10. „Alex Volkanovski goes from broke concreter to getting ready for UFC title challenge“. The West Australian. Посетено на 2019-01-06.

Надворешни врски

уреди